FETÖ’nün suikast timine engel olmayan 2 Astsubay’a 7 yıl sonra dava açıldı


İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin askerlerin yargılandığı davadaki ara kararda Çiğli ve Kaklıç Meydan Kıta Komutanlıkları kule telsiz ve telefon görüşme kayıtları ile tanık ifadeleri doğrultusunda kule görevlileri astsubay Faruk Ateş (43) ile Hüseyin Sevim (34) hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Başsavcı Fahri Mutlu Tosun ve Terör Suçları Soruşturma Bürosu’ndan sorumlu Başsavcı Vekili Necati Kayaközü tarafından 2 astsubay hakkında soruşturma başlatıldı. Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe teşebbüsü sırasında Marmaris’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik suikast girişimine giden helikopterlerin ve darbe teşebbüsüne karışan diğer hava araçlarının İzmir 2. Ana Jet Üssü’nden kalkış ve inişine ilişkin ayrıntılar incelendi.

SUİKAST TİMİNİN TOPLANMA YERİ ÇİĞLİ 2. ANA JET ÜSSÜ

Sabah’ın haberine göre iddianamede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı suikast girişiminde bulunan ve Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan MAK (Muharebe Arama Kurtarma), SAT (Su Altı Taarruz) ve ÖKK (Özel Kuvvetler Komutanlığı) personelinin Marmaris’e gitmeden önce Çiğli 2. Ana Jet Üssü’nü toplanma yeri olarak kullandığı belirtildi.

DARBE GİRİŞİMİNİ DESTEKLER EYLEMLER

Darbe girişiminde Hava Kuvvetleri Komutanlığı Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı Uçuş Kulesi’nde 15 Temmuz 2016’da nöbetçi astsubay Hüseyin Sevim ile Kaklıç Uçuş Kulesi’nde nöbetçi astsubay Faruk Ateş’in FETÖ mensupları tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimi sırasında aynı üsse bağlı olan farklı kulelerde aynı anda nöbetçi olarak görev yaptıkları ve darbe girişimini destekler eylemleri olduğu belirlendi.

İddianamede, piste gelen ve giden hava araçlarının sevk ve idaresini sağlayan kule görevlilerinin onayı olmadan hava araçlarının pistten kalkması ve inmesinin söz konusu olmadığı vurgulandı.

Telsiz ve telefon kayıtlarındaki görüşmelerde havadaki araçların meydana iniş yaptırılmasıyla ilgili Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi (BHHM) tarafından verildiği öğrenilen emrin teyit edilmediği belirtildi. 15 Temmuz 2016’da saat 19.34’te radar görevlisi ile yapılan görüşmede BHHM tarafından hava trafiklerinin bulunup bulunmadığıyla ilgili bilgi alınmak istendiği ve bu kapsamda kule astsubayı Hüseyin Sevim’in telsiz/telefon üzerinden arandığı öğrenildi.

Ancak Sevim’in BHHM’yi aramadığı, teyit almadığı, emri üst komutanlığının iç işleyişinde yer alan defterlere işlemediği tespit edildi. Kule görevlisi Sevim’in darbe teşebbüsünün gerçekleştiği gün saat 19.34 sıralarında tüm emir ve talimatları Eskişehir’de bulunan BHHM’den alması gerektiğini öğrenmesine rağmen kurallara uymadığı anlaşıldı.

SUİKAST TİMİNİ GÖTÜREN HAVA ARAÇLARINA ENGEL OLMADI

Çiğli Kule Nöbetçisi Hüseyin Sevim’in 15 Temmuz 2016’da Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı’na BHHM’nin bilgisi olmadan hava araçlarının inişine müsaade ettiği, yakıt ikmaline yönlendirdiği, görüşme saatinden yaklaşık 2.5 saat kadar önce BHHM tarafından kendisine bildirilen uçuş yasağı hakkındaki emri uygulamadığı, herhangi bir bilgilendirme yapmadığı, inişine müsaade ettiği hava araçlarının yakıt ikmaline yardımcı olduğu telsiz/telefon görüşmelerinden anlaşıldı.

Sevim’in sonrasında görüşme kayıtlarında geçen hava araçlarının Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda konuşlu bekleyen suikast timini alarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast için Muğla’ya gittiği anlaşıldı.

TELSİZ TELEFON GÖRÜŞMELERİ ELE VERDİ

İddianamenin sonuç bölümünde, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün TSK mahrem yapılanması tarafından 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe teşebbüsü sırasında şüpheliler Faruk Ateş ve Hüseyin Sevim’in astsubay rütbesinde kritik önemde bulunan Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı Çiğli ve Kaklıç Kuleleri’nde nöbetçi olarak görev yaptıkları ve telsiz-telefon kayıtları çözümlemelerinden anlaşılacağı üzere, BHHM tarafından pistlere iniş kalkış yapacak tüm hava araçlarına ilişkin emir alınması gerektiğini bilmelerine rağmen bu emre riayet etmeyerek bir çok hava aracının Çiğli ve Kaklıç’a iniş kalkış eylemlerine müdahale etmedikleri belirtildi.

TALİMATLARA RAĞMEN PİSTLERİ UÇUŞLARA KAPATMADILAR

2 sanığın verilen talimatlara rağmen pistleri uçuşlara kapatmadıkları, darbe teşebbüsüne karışan hava araçlarına yakıt ikmali sağladıkları, görevleri gereği engellemeleri veyahut en azından sıralı amirlerine piste iniş izni ya da pistten kalkış izni isteyen hava araçlarına ilişkin derhal bilgi vermeleri gerekmesine rağmen girişimde bile bulunmayarak rahat ve ihmalkar tavırlar sergileyerek darbe teşebbüsüne iştirak ettikleri ifade edildi.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Faruk Ateş ve Hüseyin Sevim isimli astsubaylar hakkında ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ve Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle iddianame düzenlendi. İddianame İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 2 sanık önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir