Samsung, 10.7 Gbps Hızında LPDDR5X DRAM Geliştirdi

Samsung, 32 GB’a kadar artırılmış kapasite ile 10,7 Gbps’ye varan hızlara sahip sektörün en hızlı LPDDR5X bellek çözümünü tanıttı. Samsung ilk olarak 7,5 Gbps hıza sahip LPDDR5X belleğini duyurmuş, 8,5 Gbps ve 9,6 Gbps çözümleriyle artan kazanımlar elde etmişti. Şimdi ise şirket, LPDDR standardında 10 Gbps sınırını aşan ilk şirket oldu.

Yeni Samsung LPDDR5X DRAM %25 daha yüksek performans, %30 daha fazla kapasite ve %25 daha yüksek güç verimliliği ile birlikte geliyor. Yeni LPDDR5X, gelecekteki cihaz içi uygulamalar için en uygun çözüm olarak nitelendiriliyor ve bilgisayarlara, hızlandırıcılara, sunuculara ve otomobillere yaygınlaştırılması bekleniyor.

12 nanometre (nm) sınıfı işlem teknolojisinden yararlanan Samsung, mevcut LPDDR’ler arasında en küçük çip boyutuna ulaşarak düşük güçlü DRAM pazarındaki teknolojik liderliğini sağlamlaştırdı. Yapay zeka uygulamalarındaki artışla birlikte, cihazlarda doğrudan işlemeyi mümkün kılan cihaz içi yapay zeka giderek daha önemli hale geliyor ve düşük güçlü, yüksek performanslı LPDDR belleğe olan ihtiyaç öne çıkıyor.

Özellikle LPDDR5X, gücü iş yüküne göre ayarlayan optimize edilmiş güç değişimi ve enerji tasarrufu sürelerini uzatan genişletilmiş düşük güç modu aralıkları gibi özel güç tasarrufu teknolojilerini içeriyor. Bu iyileştirmeler, güç verimliliğini önceki nesle göre %25 artırarak mobil cihazların daha uzun pil ömrü sağlamasına ve sunucuların verileri işlerken enerji kullanımını azaltarak toplam sahip olma maliyetini en aza indirmesine olanak tanıyor.

10,7 Gbps LPDDR5X’in seri üretiminin mobil uygulama işlemcisi (AP) ve mobil cihaz sağlayıcılarıyla yapılan doğrulamanın ardından yılın ikinci yarısında başlaması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir